V rámci České republiky existují bankovní instituce, které umožňují získat hypoteční úvěr i občanům, kteří nejsou českými občany. Za jakých podmínek se hypotéka uděluje?
Je potřeba více vlastních úspor
Pokud není člověk občanem České republiky, u bankovní instituce může stále zažádat o udělení hypotečního úvěru. Bude mít ale o něco jiné podmínky než Češi. Ve většině případů bude potřeba více vlastních úspor. LTV hypotéky se totiž pohybuje do hranice 80 procent. Větší šanci pro udělení hypotečního úvěru přitom mají lidé, kteří již mají trvalý pobyt na našem území a jsou zde zaměstnáni na dobu neurčitou.
Země původu hraje svou roli
Snad nejvíce ovlivňuje podmínky poskytnutí hypotéky země, ze které uchazeč o hypotéku pochází. Existuje několik skupin rizikovosti. Občané České a Slovenské republiky mají poskytování hypotéky nejjednodušší. V druhé skupině se nacházejí osoby pocházející z Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. Do třetí skupiny patří USA, Kanada, Čína, Rusko, Austrálie a Japonsko. Dále jsou definovány rizikové země. Do těch patří například některé africké země, některé země z oblasti Asie, ale také země Blízkého východu.
Jak je to s trvalým pobytem
Pokud žadatel o hypotéku nemá v naší zemi trvalý pobyt, stále může zažádat o udělení úvěru. Je ale potřeba v naší zemi žít alespoň po dobu pěti let. Pokud zde má osoba příbuzenstvo, stačí dva roky. V Česku ale může osoba mít i přechodný nebo dlouhodobý pobyt. U přechodného pobytu se jedná o nárok, který zde mají všichni občané Evropské unie, kteří zde chtějí žít tři měsíce a více. Dlouhodobý pobyt zajišťuje možnost žít v Česku občanům třetích zemí.
Pokud žadatel o hypotéku není občanem České republiky, stále zde o hypotéku může požádat. Podmínky jsou ale jiné než pro občany naší země. Rozhoduje forma pobytu a země původu.