Sedíte doma u televize a v tu ránu vás napadlo, že byste mohli sjíždět vodu a stát se tak aktivním vodákem? Pokud ano a nemáte s touto činností žádnou zkušenost, je potřeba ji nejprve získat. Samozřejmě vám nebude stačit pouze teoretická část, na druhou stranu vám může v mnoha věcech usnadnit samotné přípravy. Co byste si měli vzít s sebou na vodu, jestliže se rozhodnete pro vodáctví?
Co si s sebou vzít na vodu v kostce?
Ještě, než si budete s rodinou plánovat výlet je podstatné si zajistit bezpečnost a sbalit si veškeré důležité věci. Bez zkušeností se totiž kajak může velmi rychle převrátit a v hluboké vodě máte menší šance na to se z ní dostat. To platí převážně pro začátečníky. Nezáleží teď na tom, jak zkušený jste plavec, protože během potopení můžete být mírně zmatení. Bezpečnost je ovšem v první řadě potřeba zajistit u dětí.
Jako první je nutné si zjistit, jaké oblečení budete potřebovat. Nemáme na mysli spodní prádlo, ale náhradní oděv. Kromě něj je nutné si s sebou zabalit také jedny boty navíc. Určitě uznáte, že se neobejdete bez uzavíratelného boxu. Pokud byste skončili ve vodě, všechny věci by byly ihned mokré. Na vodu se nejčastěji berou vodácké barely, které můžete během chvíle uzavřít. Následně se do nich nedostane ani kapička vody.
Bezpečnostní prvky
Prvním bezpečnostním prvkem je helma. Vody bývají zrádné a kameny v ní jak by smet. Jestliže tento bezpečnostní prvek budete ignorovat, snadno se vám může přihodit úraz. Přinejmenším u dětí je helma povinností.
Vedle helmy se vybavte také vestou, která vás v případě nehody bude nadnášet nad vodou. Divili byste se, kolik lidí už vesta dokázala během své cesty zachránit. Žádnou z těchto položek není dobré podceňovat. Kombinace vesty a helmy je na vodu nezbytnou součástí. Pomocí těchto dvou položek zvednete bezpečnostní prvky na úplné maximum.
Přenocování pod stanem
Samozřejmě nesmí chybět stan, pokud tedy plánujete vodu sjíždět celou. To se však za den nedá v žádném případě stíhat, a tak budete muset na některém z vámi vybraných míst přespat.